High Quality Melamine serving tray to Indonesia Factories
High Quality Melamine serving tray to Indonesia Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 20inch Melamine Rectangle Tray with Handle |
| Item No. | TR078 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,6pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 4.9 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We can constantly satisfy our respected customers with our good high quality, good price tag and good support due to we have been additional specialist and extra hard-working and do it in cost-effective way for High Quality Melamine serving tray to Indonesia Factories, The product will supply to all over the world, such as: Cyprus , Puerto Rico , Bangladesh , Our company promises: reasonable prices, short production time and satisfactory after-sales service, we also welcome you to visit our factory at any time you want. Wish we have a pleasant and long terms business together!!!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In less then 60 seconds, Emily from Susty Party demonstrates what the dinner plate can hold, what it’s made of, how it’s sustainable, and how to enjoy it!
Did we mention how chic and fun the plates are? Oh yes, you’ll see that too.
Enjoy, Respect Earth & Party on!
To purchase these plates, visit: http://www.sustyparty.com/products/10-inch-colorful-compostable-starch-plate
Deets on the plates:
+ Made in the USA
+ Made from renewable plant materials
+ Non-toxic
+ Certified home compostable by OK Compost Home
About Susty Party:
Susty Party creates responsibly made, eco-friendly party supplies and compostable tableware. Parties and events generate the second largest amount of waste in the USA, just behind the construction industry! Susty Party products make parties more sustainable, and sustainability a little more fun.
Susty Party plates, bowls and straws are available in retail stores. Our online store at www.sustyparty.com offers a curated selection of Susty Party-approved party supplies from many of our favorite #susty brands.
Our wholesale division, Sustyware, sells compostable tableware to businesses, distributors, and food and beverage companies.
We are a certified YouthTrade company and B Corporation. Our shared social, economic, environmental and spiritual values drive us at Susty Party to make the world a better place, while having fun at the same time!
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.











