Good Quality Melamine Childrens Plate Export to Belgium
Good Quality Melamine Childrens Plate Export to Belgium Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Childrens Plate |
| Item No. | PT010 |
| Shape | Hello Kitty |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our purpose is to fulfill our clients by offering golden company, great price and premium quality for Good Quality Melamine Childrens Plate Export to Belgium, The product will supply to all over the world, such as: Malta , Nepal , UK , Our company offers the full range from pre-sales to after-sales service, from product development to audit the use of maintenance, based on strong technical strength, superior product performance, reasonable prices and perfect service, we'll continue to develop, to deliver the high-quality items and services, and promote lasting cooperation with our customers, common development and create a better future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
It’s hard to eat less when your plate isn’t cooperating. Meet HALVED, a tongue in cheek dinnerware set that is funny and useful.
HALVED is exactly what it is- a ceramic plate, mug and bowl set that has been halved.
It comes in 5 colours- green, blue, yellow, white and brown (only 3 colours shown).
We’ve launched HALVED project on Kickstarter, so if you’re interested, go to our kickstarter page and help us fund it.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.











