Good User Reputation for melamine tumblers Export to Jordan
Good User Reputation for melamine tumblers Export to Jordan Detail:
| Specification | |
| Item Name | 350ml Melamine Tumblers |
| Item No. | CP091 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Capacity | 350 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.7 |
| Shipping Weight (kg) | 8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
With our excellent management, strong technical capability and strict quality control system, we continue to provide our clients with reliable quality, reasonable prices and excellent services. We aim at becoming one of your most reliable partners and earning your satisfaction for Good User Reputation for melamine tumblers Export to Jordan, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Sweden , Turin , We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
VERSACE DINNERWARE SALE WE SHIP WORLDWIDE PAYPAL WELCOME INSTAGRAM: versace.sale
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.











