Fixed Competitive Price melamine round ashtray to Irish Manufacturer
Fixed Competitive Price melamine round ashtray to Irish Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Two Tone Ashtray |
| Item No. | AT008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
We are experienced manufacturer. Wining the majority of the crucial certifications of its market for Fixed Competitive Price melamine round ashtray to Irish Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Turkmenistan , Cambodia , We are sincerely looking forward to cooperate with customers all over the world. We believe we can satisfy you with our high-quality products and perfect service . We also warmly welcome customers to visit our company and purchase our products.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In this experimental tutorial screenprinting video you’ll learn all about how flexible and dynamic the screen printing process is. In this fun demonstration we will use nothing more than a screen, a squeegee and some ink to print cylindrical objects like cups, bottles, mugs, tins, and more. This is a very cool example of how universal the screenprinting process is. With the correct ink and curing methods almost anything can be screen printed. Follow along as Jonathan discusses this process and even shares his thoughts on where screenprinting is headed and how direct to garment DTG will affect us. Is screen printing dead? Will there be a market for manually screen printed products locally in the future? Hear what we have to say in this educational video suitable for anyone interested in how screen printing works. Check out our cool skull and bones bottles we temporarily made to show you this cool method. It’s always guaranteed to be a good time when you learn how to screen print with Catspit Productions online.
Catspit tee shirts: http://catspitscreenprintsupply.com/catspit-tee-shirts/
Screen Printing Supplies and Equipment Sales
http://catspitscreenprintsupply.com/
Please Subscribe!
http://www.youtube.com/user/CatspitProductions
Video Uploads:
http://www.youtube.com/user/CatspitProductions/videos?view=0
Video Playlists:
http://www.youtube.com/user/CatspitProductions/videos?flow=grid&view=1
Screen Printing Tutorial Website:
http://www.catspitproductionsllc.com
serigrafía impresión Serigrafía transferencias de calor Siebdruck Siebdruck Wärmeübergänge l’impression en sérigraphie Sérigraphie transferts de chaleur шелкография переводов шелкография тепла sutra layar cetak 丝网印刷传热
Intro & outro videos and music owned by Catspit Productions. All Rights Reserved. Copyright 2014.
All artwork owned by Catspit Productions, LLC. All Rights Reserved. Copyright 2014. TM
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.










