PriceList for melamine round ashtray for Yemen Manufacturers
PriceList for melamine round ashtray for Yemen Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Two Tone Ashtray |
| Item No. | AT008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
We're going to commit ourselves to giving our esteemed buyers using the most enthusiastically considerate solutions for PriceList for melamine round ashtray for Yemen Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Cape Town , Zambia , Suriname , With strong technical strength and advanced production equipment, and SMS people purposefully , professional, dedicated spirit of enterprise. Enterprises took the lead through the ISO 9001:2008 international quality management system certification, CE certification EU ; CCC.SGS.CQC other related product certification. We look forward to reactivating our company connection.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Helen Kuhl, Editor-in-Chief of Custom Woodworking Business, travels to Cologne, Germany, to attend Interzum 2009, a home and housewares trade show. Here …
PRESTO — unique pan with a raised rim and rounded bottom for easy stirring/mixing of pasta/any other meals directly in the pan. Provided with high-quality non-stick coating against overcooking. Suitable for electric, gas and vitro-ceramic cookers. Dishwasher safe. 3-year warranty.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!











