2017 Super Lowest Price melamine two tone bowl for Niger Manufacturers
2017 Super Lowest Price melamine two tone bowl for Niger Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
We will devote ourselves to providing our esteemed customers with the most enthusiastically thoughtful services for 2017 Super Lowest Price melamine two tone bowl for Niger Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Brisbane , Lyon , Azerbaijan , We have many years' experience in hair product production, and our strict QC Team and skilled workers will ensure that we give you top hair products with the best hair quality and workmanship. You will get successful business if you choose to cooperate with such a professional manufacturer. Welcome your order cooperation!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Full-automatic Plastic Cup Thermoforming Machine is completely automatically with material feeding, heating, stretching, in-mold cutting, rewinding into one process.
It is used for forming plastic sheet of PP, PS, HIPS, PVC, PET to produce various of disposable plastic products.
The disposable plastic products with round, square, rectangular or other shapes: plastic cups (jelly cups, coffee cups, yogurt cup, ice cream cups, cold cups, hot cups, drinking cups, beer cups), containers, dishes, bowls, trays, boxes, covers, lids, plates etc. (Please see below products samples)
Design Feature:
1. Servo plug assist reduces minimizing energy use on press and saving time of adjustment.
2. Touch screen and programmable PLC control.
3. Servo feeding assist reduces minimizing plastic scrap, ensures feeding sheet with same accuracy.
4. Hydraulic pressure system of low noise and faster running.
5. Retractable, independently operated oven.
6. Temperature control module ensures precise temperature accuracy and easy operation.
7. Accessing to all digitalized functions by pressing touch screen.
8. Automatic central lubrication.
9. Little maintenance effort required and long intervals between maintenance.
10. Most of components are from multi-national suppliers assures a reliability and worldwide compatibility.
11. Machine frame made by square steel with strong quality, reliable running.
12. Production capacity: For example: top dia of cup : 70mm, mold with 21cavities, the capacity is about 37800pcs/hr — 44100pcs/hr.
Technical Parameter:
Suitable Sheet: PP/PS/HIPS/PVC/PET
Forming Area: 650mm x 320 mm
Forming Depth(Max) 130mm
Sheet thickness: 0.2mm-2.0mm
Sheet width(max): 650mm
Max. Sheet Roll of Diameter: 700mm
Forming Speed(max): ≤35 times/min
Adjustable Travel: 100mm-350mm
Oil Pump Motor: 11kw, 6grades
Plug Motor Power: 4.4kw
Feeding Motor Power: 3.0kw
Rewinding Motor Power: 0.37kw
Heating Power: 60kw
Rated Power: 80kw
Actual Power: 55kw
Compressed Air: About 0.6-0.8pa/1.6M3
Heating Type: Top + bottom (IR Ceramic Heaters)
Temperature Control Module PID, K-type
Type of Mould Multi cavity:1-4rows
Cutting Type: In-mold cutting automatically
Water Supply: About 0.5M3/H
Overall Dimension(mm): About L3250×W1450×H2670
Weight: About 4.0T
………
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.











