Factory wholesale melamine two tone bowl for Mecca Factory
Factory wholesale melamine two tone bowl for Mecca Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We are proud of the high customer satisfaction and wide acceptance due to our persistent pursuit of high quality both on product and service for Factory wholesale melamine two tone bowl for Mecca Factory, The product will supply to all over the world, such as: Sheffield , Hongkong , Australia , Since the establishment of our company, we've realized the importance of providing good quality goods and the best before-sales and after-sales services. Most problems between global suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question points they do not understand. We break down these barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We are manufacturers, wholesalers & Exporters of these unique onyx decorative dishes/fruit trays crafted by exports. Each onyx stone dish/fruit trays has been beautifully sculpted by hand from a single piece of onyx. Expertly carved from precious stone, this exquisite fruit tray is a magnificent addition to our range. Each piece has been expertly crafted into the classic dish/fruit tray design. This exquisite onyx dish/fruit tray is an absolute beauty. It is suitable for an individual or corporate gift. A useful gift people will remember and love it. So win more friends with this lovely gift. This product is made of onyx, which is a translucent, semi-precious gemstone. It belongs to the mineral family of marble but it is distinguished by its delicate, beautiful colors and shades. These unique dish/fruit trays are carved and polished from highest quality Pakistani onyx. The multicolored surface of the stone creates a natural pattern of color and hue, which makes every individual piece a one of a kind. We are continuously developing our own styles as well as producing styles sent by our clients.
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.











