Factory supplied melamine kids plate for Vancouver Factory
Factory supplied melamine kids plate for Vancouver Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8.5inch Round Melamine Kids Plate |
| Item No. | PT169 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 12 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
With our great management, potent technical capability and strict excellent handle procedure, we continue on to provide our customers with reputable top quality, reasonable selling prices and great providers. We purpose at becoming amongst your most trusted partners and earning your satisfaction for Factory supplied melamine kids plate for Vancouver Factory, The product will supply to all over the world, such as: Malta , Manila , Paris , We hope to have long-term cooperation relationships with our clients. If you are interested in any of our products, make sure you do not hesitate to send enquiry to us/company name. We ensure that you can be totally satisfied with our best solutions!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
A vintage melamine plate featuring the badges from each NASA Apollo missions & what it is worth http://what-is-it-worth.net for more information about this particular collectors plate plus thousands of other items with values too.
The sales manager has a good English level and skilled professional knowledge, we have a good communication. He is a warm and cheerful man, we have a pleasant cooperation and we became very good friends in private.











