Discountable price melamine serving bowl for Slovak Republic Importers
Discountable price melamine serving bowl for Slovak Republic Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 10inch Round Melamine Serving Bowl |
| Item No. | BW283 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 25.3 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
We attempt for excellence, company the customers", hopes to be the top cooperation team and dominator company for personnel, suppliers and customers, realizes price share and continual marketing for Discountable price melamine serving bowl for Slovak Republic Importers, The product will supply to all over the world, such as: Riyadh , Mongolia , France , With strong technical strength and advanced production equipment, and SMS people purposefully , qualified, dedicated spirit of enterprise. Enterprises took the lead through the ISO 9001:2008 international quality management system certification, CE certification EU ; CCC.SGS.CQC other related product certification. We look forward to reactivating our company connection.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.











