Chinese wholesale melamine cutting board to Qatar Factory
Chinese wholesale melamine cutting board to Qatar Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We insist over the principle of development of 'High top quality, Performance, Sincerity and Down-to-earth working approach' to supply you with exceptional services of processing for Chinese wholesale melamine cutting board to Qatar Factory, The product will supply to all over the world, such as: Haiti , Paraguay , Bulgaria , Since its foundation , the company keeps living up to the belief of "honest selling , best quality , people-orientation and benefits to customers. " We are doing everything to offer our customers with best services and best products . We promise that we'll be responsible all the way to the end once our services begin.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Steve Dedman, wallpaperer on ITV1′s Peter Andre’s 60 Minute Makeover, shows us how to paste wallpaper to a professional standard.
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/7265137?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-294523
Bell + Howell Ionic Maxx Set of 2 Air Purifiers with UV LED Lights
Take a deep breath and say “ahhhhh…” These petite purifiers work quietly to trap contaminants from the air. Simply plug one in…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #294523
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.










