Factory supplied 6.75inch melamine coaster placemat Wholesale to Thailand
Factory supplied 6.75inch melamine coaster placemat Wholesale to Thailand Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.75inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT214 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.9 |
| Shipping Weight (kg) | 11 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our company has been focusing on brand strategy. Customers' satisfaction is our best advertising. We also supply OEM service for Factory supplied 6.75inch melamine coaster placemat Wholesale to Thailand, The product will supply to all over the world, such as: Finland , Australia , belarus , Our faith is to be honest first, so we just supply high quality products to our customers. Really hope that we can be business partners. We believe that we can establish long time business relationship with each other. You can contact us freely for more information and pricelist of our products ! You will be Unique with our hair products !!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This is the low down on clean snake cages from the man who knows, Raymond Hoser the snake man http://www.snakeman.com.au
We needed more storage in Claire’s room. We came up with a cubby shelf of nine cubbies in a three by three grid. Each cubby holds an eleven inch fabric box. I found I could build this project with one piece of 4 by 8 plywood. I start by cutting out the pieces for the cabinet carcass. Then I glued and nailed the pieces together starting from the inside working outward. I cut a rabbet for the back, and attached the back, which gives the piece great rigidity. Next I made the top cap. This consists of a frame with a piece of plywood in the center. The function of the top cap is to hide the ends of the plywood sides. Next I made the base. This consists of a frame on four legs. The frame is mitered with biscuit joints. The four legs are turned on the lathe. I attached the base to the carcass with screws. The whole things was sanded and painted. The fabric boxes fit perfect.
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!











