14 Years Factory wholesale melamine dessert plate Supply to Lisbon
14 Years Factory wholesale melamine dessert plate Supply to Lisbon Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Every member from our high efficiency sales team values customers' needs and business communication for 14 Years Factory wholesale melamine dessert plate Supply to Lisbon, The product will supply to all over the world, such as: Mecca , Nepal , Amman, Customer's satisfaction is always our quest, creating value for customers is always our duty, a long term mutual-beneficial business relationship is what we are doing for. We are an absolutely reliable partner for yourself in China. Of course, other services, like consulting, can be offered too.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Contactor: jessica lv
phone 0086-13668652286
whatsapp/viber: 0086-13668652286 008615553587188
mail:jessicabeauty168@gmail.com
Lvlv69@hotmail.com
Skype: jessicalv2
QQ:1156191009
YAHOO Messenger: jessicalvmin@yahoo.com
ICQ:634501570
eps disposabe food plate machine
we are manufacturer The whole line of PS food container machine mainly including three machines:
The work flow is as follows:
raw material—(ps foam sheet extrusion line)—foam sheet—(food box forming machine )—food box—(plastic recycle machine)—plastic granulars( this part can be used as raw material)—-foam sheet.
1. foam sheet extrusion line: make PS foam sheet from raw material. The raw material is general polystyrene granule.
Fully auto forming and cutting machine Fully auto forming and cutting machine
Fully auto forming and cutting machine: make PS sheet to finished products, such as PS foam tray, PS foam box etc (we can design mould according to your sample)
Plastic recycle machine: recycle waste products to granules, the can mix with new material and put into PS foam sheet extruder again, it can save your cost for the raw material.
Contactor: jessica lv
phone 0086-13668652286
whatsapp/viber: 0086-13668652286 008615553587188
mail:jessicabeauty168@gmail.com
Lvlv69@hotmail.com
Skype: jessicalv2
QQ:1156191009
YAHOO Messenger: jessicalvmin@yahoo.com
ICQ:634501570
Excellent for sieving flour, powdered sugar and other loose substances. Made of high-grade stainless steel. 3-year warranty.
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.









