Factory Free sample melamine soup bowl to Algeria Factories
Factory Free sample melamine soup bowl to Algeria Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Round Melamine Soup Bowl |
| Item No. | BW286 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.3 cm |
| Width | 20.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.4 |
| Shipping Weight (kg) | 9.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
High quality Initial,and Buyer Supreme is our guideline to offer the ideal assistance to our shoppers.At present, we are striving our best to become amongst the ideal exporters inside our industry to satisfy shoppers more want for Factory Free sample melamine soup bowl to Algeria Factories, The product will supply to all over the world, such as: Paraguay , Monaco , Bhutan , Since its foundation , the company keeps living up to the belief of "honest selling , best quality , people-orientation and benefits to customers. " We are doing everything to offer our customers with best services and best products . We promise that we'll be responsible all the way to the end once our services begin.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In this video we will show you how to install three Onyx shower wall panels. Visit our website: http://www.onyxcollection.com
Childrens Puzzle Dinner Tray by Royal VKB
Designed by Wendy Boudewijns
Dimensions: 32 x 25.9 x 3cm
Children will learn the correct table setting whilst eating.
All the parts fit together to make one puzzle.
Entertains your child whilst you prepare the meal.
Made of colourful melamine.
Consists of: tray with anti slip feet, fork, knife, large spoon, small spoon, cup, plate.
Comes in a giftbox.
Dishwasher safe.
Winner of the Red Dot Design Award.
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.











