Factory selling melamine shot glasses to Ecuador Factories
Factory selling melamine shot glasses to Ecuador Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 2oz Melamine Solo Shot Glasses |
| Item No. | CP009 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,160pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Height | 5.6 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Our rewards are lower costs,dynamic profits team,specialised QC,potent factories,high-quality services for Factory selling melamine shot glasses to Ecuador Factories, The product will supply to all over the world, such as: Milan , Qatar , Zurich , Looking forward, we will keep pace with the times, continuing to create new products. With our strong research team, advanced production facilities, scientific management and top services, we will supply high quality products to our customers worldwide. We sincerely invite you to be our business partners for mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Araven’s totally airtight silicone lids help keep
food fresh for longer. Low microbiological
load, low levels of oxidation and keeping the
texture, aroma and flavor of food are their main
advantages.
Thanks to the flexibility of this material these
lids are universal and can be used for all
types of containers of the same GN size
regardless of the material with which they are
made. They can be used with polycarbonate,
polypropylene, melamine, porcelain, stainless
steel, etc. Their transparency allows the food
stored inside to be identified.
More info: www.araven.com
WHERE ELSE YOU CAN FIND US:
Facebook: www.facebook.com/aravenhoreca
Twitter: www.twitter.com/araven_fs
Linkedin: www.linkedin.com/company/araven
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!










