Factory selling melamine coffee mug to Australia Manufacturers
Factory selling melamine coffee mug to Australia Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We emphasize progress and introduce new merchandise into the market each and every year for Factory selling melamine coffee mug to Australia Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Serbia , Vietnam , Stuttgart , In order to carry out our goal of "customer first and mutual benefit" in the cooperation, we establish a professional engineering team and a sales team to supply the best service to satisfy our customers' requirements. Welcome you to cooperate with us and join us. We are your best choice.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Melamine is notorious for chipping out on the back side when cutting. In this video I share my tools and techniques for creating clean cuts on both sides of melamine.
The blade I use in the video is a Freud LU97R010.
I did not make it clear in the video, but the images of the cuts you see are of the backside of the melamine, this is where the chip-out occurs. A proper melamine blade makes the back side of the cut look as good as the top side.
In Part II I will show you how to apply edge banding.
American Craftsman Workshop theme song and background music is sourced from www.JewelBeat.com.
Background song during cutting is “Ganging Up” from Jewel Beat
and can be found here-
http://www.jewelbeat.com/store/downloadtrackdetails.php?tId=142203
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.










