Factory wholesale 6.75inch melamine coaster placemat for Ottawa Manufacturer
Factory wholesale 6.75inch melamine coaster placemat for Ottawa Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.75inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT214 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.9 |
| Shipping Weight (kg) | 11 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
With our great management, potent technical capability and strict excellent handle procedure, we continue on to provide our customers with reputable top quality, reasonable selling prices and great providers. We purpose at becoming amongst your most trusted partners and earning your satisfaction for Factory wholesale 6.75inch melamine coaster placemat for Ottawa Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Madras , Lyon , Zurich , Our company's main items are widely used all over the world; 80% of our products and solutions exported to the United States, Japan, Europe and other markets. All stuff sincerely welcome guests come to visit our factory.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/8126227?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-491991
Margaritaville Lace Inset 3/4Sleeve Top
Here’s a top you’ll wear year round. Lightweight, garment washed and soft as can be, it pairs perfectly with palazzo pants and maxi skirts, your shortest…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #491991
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.











