Factory directly provide melamine divided plate Export to Houston
Factory directly provide melamine divided plate Export to Houston Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.375inch Melamine kids divided Plate |
| Item No. | PT207 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 24 cm |
| Width | 21 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Each individual member from our large performance revenue crew values customers' needs and company communication for Factory directly provide melamine divided plate Export to Houston, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Finland , Kuwait , We firmly think that we have the full capability to present you contented merchandise. Wish to collect concerns within you and build a new long-term synergy romantic relationship. We all significantly promise:Csame excellent, better selling price; exact selling price, better quality.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.BTDWoodPowderCoating.com – Here’s an extreme example of just how tough t.fusion coatings from BTD Wood Powder Coating really are.
At BTD Wood Powder Coating, we provide MDF wood components suitable for many applications finished in our unique t.fusion™ powder coating. Specify t.fusion™ wood powder coating in your designs for a high quality, extremely durable, and attractive finish that cannot be duplicated with laminate, melamine, or liquid paint finishing. t.fusion™ is an environmentally friendly choice — ask us about specifying NAUF and FSC Certified MDF with t.fusion™ in your LEED projects.
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!











