Factory selling Melamine Childrens Plate for New Zealand Manufacturer
Factory selling Melamine Childrens Plate for New Zealand Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Childrens Plate |
| Item No. | PT010 |
| Shape | Hello Kitty |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
With dependable high quality approach, great reputation and excellent customer support, the series of products and solutions produced by our firm are exported to lots of countries and regions for Factory selling Melamine Childrens Plate for New Zealand Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Plymouth , Bhutan , Philadelphia , With the first-class products, excellent service, fast delivery and the best price, we have won highly praise foreign customers'. Our products have been exported to Africa, the Middle East, Southeast Asia and other regions.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Kitchen cabinets are the built-in furniture installed in many kitchens for storage of food, cooking equipment, and often silverware and dishes for table service. Appliances such as refrigerators, dishwashers, and ovens are often integrated into kitchen cabinetry. There are many options for cabinets available at present.
This video is targeted to blind users.
Attribution:
Article text available under CC-BY-SA
Creative Commons image source in video
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!











