Factory wholesale price for melamine two tone bowl for Southampton Factory
Factory wholesale price for melamine two tone bowl for Southampton Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
High quality Very first,and Shopper Supreme is our guideline to offer the most beneficial company to our clients.Nowadays, we're hoping our best to be certainly one of the top exporters in our area to satisfy consumers additional will need for Factory wholesale price for melamine two tone bowl for Southampton Factory, The product will supply to all over the world, such as: Cologne , Canada , Johor , We will do our utmost to cooperate & satisfied with you relying on top-grade quality and competitive price and best after service ,sincerely look forward to cooperating with you and make achievements in the future!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Pure Art | Visit: http://www.adsofbd.com
Brand: Italiano (5)
Client: PRAN-RFL Group
brand team: Fahim Hossain Mursed Muneem
creative & direction: Tito Rahman
dop: Pablo Deadman
executive producer: Mamun Abdullah
chief ad: Tasnufa Simi
assistant director: Mahabub Shobuj Foez Ahamed
casting: MesBah KaMal Munna
art director: Hasan Tareq
costume: Farzana Sun
production controller: Mohon Vai
make up: Tarek Ad
accounts: Abu Mohammad
post ad: Awlad Hossen Cishti
post supervisor: Shohag Shohag
edit & color: i k jewel
vfx svr: Asm Kawsar & team
graphics: Bidhan Saha, A K Azad Nobel, Jahidul Haque Ratul
music & sound design: Rasheed Sharif Shoaib
vo: Elita Karim
artist: Rani Ahad, Shoron Rahman, Nimmi Arzoo Hossain
a Postoffice production…
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.











