Factory provide nice price 14inch Round Melamine Pizza Plate for Canberra Manufacturer
Factory provide nice price 14inch Round Melamine Pizza Plate for Canberra Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 14inch Round Melamine Pizza Plate |
| Item No. | PT182 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 36.5 cm |
| Width | 24.8 cm |
| Height | 1.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.4 |
| Shipping Weight (kg) | 9.4 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
We stay with our company spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create more value for our clients with our abundant resources, advanced machinery, experienced workers and superb solutions for Factory provide nice price 14inch Round Melamine Pizza Plate for Canberra Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Austria , Frankfurt , Nepal , We warmly welcome domestic and overseas customers to visit our company and have business talk. Our company always insists on the principle of "good quality, reasonable price, the first-class service". We have been willing to build long-term, friendly and mutually beneficial cooperation with you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Re-imagining Your Dinner Plate – as part of the news series by GeoBeats.
A great artist can often expand our perception of a physical object that we might have deemed to be relatively mundane.
Enter the world of Boguslaw Sliwinski – who has re-imagined our notion of a plate.
He wanted to ease his pain of feeding his children – a problem that parents are well familiar with. So he created silhouetted drawings of various figures on ceramic plates and then whoever is using the plates can combine food with those drawings to create their own masterpieces.
And that’s when you realize the artist has just expanded your world. Your kids are able to juxtapose your food with the plate in ways you probably never thought about. All of a sudden, vegetables that are considered necessary evils, seem cool and full of personality. Who knows – it may even alter our taste perceptions.
You are not just playing with your food, you are also playing with your plate and that’s a good thing. Can you re-imagine your food plate?
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.











