Factory provide nice price 6.75inch melamine coaster placemat to Oman Manufacturers
Factory provide nice price 6.75inch melamine coaster placemat to Oman Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.75inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT214 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.9 |
| Shipping Weight (kg) | 11 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
To become the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, more united and extra professional workforce! To reach a mutual advantage of our prospects, suppliers, the society and ourselves for Factory provide nice price 6.75inch melamine coaster placemat to Oman Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: India , Philadelphia , Costa rica , We are committed to meet all your needs and solve any technical problems you may encounter with your industrial components. Our exceptional products and vast knowledge of technology makes us the preferred choice for our customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
How to boil water on a fire in a plastic bottle
Well known UK demonstrator and finishing expert Mark Raby shows how to use burnishing cream to help achieve a professional finish to woodturned items.
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.











