factory Outlets for 13inch Round Melamine pizza plate Wholesale to Malta
factory Outlets for 13inch Round Melamine pizza plate Wholesale to Malta Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Pizza Plate |
| Item No. | PT203 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.9 |
| Shipping Weight (kg) | 7.9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Dedicated to strict quality control and thoughtful customer service, our experienced staff members are always available to discuss your requirements and ensure full customer satisfaction for factory Outlets for 13inch Round Melamine pizza plate Wholesale to Malta, The product will supply to all over the world, such as: Sheffield , Barcelona , Hyderabad , With the highest standards of product quality and service, our products have been exported to more than 25 countries like the USA, CANADA, GERMANY, FRANCE, UAE, Malaysia and so on.We are very pleased to serve customers from all over the world!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
If you need to trim some Melamine…from the bottom of a cabinet door, for instance, we used a router. You need to use good clamps and a guide to ensure that the router is held to the line. The first one we taped the area to be cut with a celu-tape, the second no tape. We did 4 passes, each one deeper than the other. No splinters or shattering. Just take your time.
MLR-160/200/250 T Series Melamine Tableware moulding machine is introduced the foreign advanced technology .They may be applied to tableware ,ashtray .living ware and toy etc.
If you are interesting this machine ,please feel free t contact with us.
Best regards!
Kanna
Whatsapp/wechat/Phone:+0086 18960393780
Email :assistant@moldmachinery.com
Web:www.moldmachinery.com
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.











