Factory wholesale price for melamine dinnerware set for Belgium Importers
Factory wholesale price for melamine dinnerware set for Belgium Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4pcs Melamine Dinnerware Set |
| Item No. | TZ008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30 cm |
| Width | 30 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We know that we only thrive if we will guarantee our combined cost competiveness and high-quality advantageous at the same time for Factory wholesale price for melamine dinnerware set for Belgium Importers, The product will supply to all over the world, such as: Gambia , Hungary , Greenland , Our stock have valued 8 million dollar , you can find the competitive parts within short delivery time. Our company is not only your partner in business, but also our company is your assistant in the coming corporation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Ini jawaban dari pertanyaan: Mengapa ONYX lebih baik dari produk melamin & plastik lainnya di Indonesia? Material ONYX 100% melamine, 100% bebas BPA, bersertifikat Food Grade, bersertifikat SNI 7322-2008.
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.











