Factory Free sample melamine cat bowl to Porto Manufacturers
Factory Free sample melamine cat bowl to Porto Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Cat Bowl |
| Item No. | PE019 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We believe in: Innovation is our soul and spirit. Quality is our life. Shopper need is our God for Factory Free sample melamine cat bowl to Porto Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , Czech Republic , Greece , We take measure at any expense to achieve essentially the most up-to-date equipment and approaches. The packing of nominated brand is our a further distinguishing feature. The items to assure years of trouble-free service has attracted a great deal customers. The solutions are obtainable in improved designs and richer assortment, they're created scientifically of purely raw supplies. It readily available in a variety of designs and specifications for your selection. The most recent kinds are a great deal better than the preceding one particular and they are quite popular with lots of prospects.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Brand: RFL Baby Reading Table
Client: Pran RFL Group
Brand Team: Rashed Alam (HOM), Esfaquel Hoque
Creative & Direction: Pooja Rozario
Chief Assistant Director: Ashikur Rahman
Post Assistant Director: Rohit Sadhukhan and Ashikur Rahman
Assistant Director: Inhaz Uddin Shoyab
Art Direction: Hasan Tareq
Assistant: Al- Amin
Costume: Shantanu Kaiser
Costume Assistant:
Make up: Monir Hossain
Model: Afrin Shika Raisha and Sikto
Production Controller: Rudry Ripon
Assist. Production Team: Uzzal Kumar Dhor, Salauddin, Obaidul
Online & offling Editing : Mahfuzul Haque Ashique
Color: Rashaduzzaman Shohag
Music: Tanvir Ahmed Rossi
Sound Design & Mixing: Ripon Nath
Voice: Afreen, Sikto and Ripon Nath
CG: Nazmul Hassan Tapu (Allied)
Ex. Producer: Arifur Rahman Anik
Accounts: Zahidul Islam n Mueed Mabid
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.











