Factory Free sample Melamine toothbrush holder to Nepal Factory
Factory Free sample Melamine toothbrush holder to Nepal Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | Fashion Melamine toothbrush holder |
| Item No. | CP012 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
We have the most advanced production equipment, experienced and qualified engineers and workers, recognized quality control systems and a friendly professional sales team pre/after-sales support for Factory Free sample Melamine toothbrush holder to Nepal Factory, The product will supply to all over the world, such as: Oslo , Colombia , Jordan , we sincerely hope to establish a good and long-term business relationship with your esteemed company through this opportunity, based on equality, mutual benefit and win-win business from now to the future. "Your satisfaction is our happiness".
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Pet foods and treats must be truthfully labeled. This video describes the four specific pieces of information that are required by law to be on their packaging. It also shows what to do if you suspect a problem with the pet food or treats you bought. [vpanimalveterinary]
Removing stains from Formica can be done by wiping the surface down on a regular basis, but stubborn stains can be removed with baking soda and water. Scrub a Formica surface to remove hard-to-clean stains with instructions from a professional house cleaner in this free video on housekeeping.
Expert: Rachel Yatuzis
Contact: www.greenkleeninc.com
Bio: Rachel Yatuzis is a professional house cleaner in Nashville, Tenn., specializing in using everyday household items for cleaning purposes.
Filmmaker: Tim Brown
Series Description: Keeping a house clean takes time and diligence. Learn to place a stamp between heavy books to flatten it out and more with instructions from a professional house cleaner in this free video series on housekeeping.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.










