Factory directly provided melamine dinnerware set for Plymouth Factories
Factory directly provided melamine dinnerware set for Plymouth Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4pcs Melamine Dinnerware Set |
| Item No. | TZ008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30 cm |
| Width | 30 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
With a sound business credit, excellent after-sales service and modern manufacturing facilities, we have earned an excellent reputation among our customers across the world for Factory directly provided melamine dinnerware set for Plymouth Factories, The product will supply to all over the world, such as: Miami , Serbia , Slovenia , So We also continuously function. we, focuse on high quality, and are conscious of the importance of environmental protection, most of the merchandise are pollution-free, environmentally friendly solutions, reuse on the solution. We've Updated our catalog, which introduces our organization. n detail and covers the primary products we provide at present, You may also visit our web-site, which involves our most recent product line. We look forward to reactivating our company connection.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
→NEW ROOP MANTRA AYURVEDIC FAIRNESS CREAM REVIEW HINDI
↓
You Can Connect With Me On
Twitter : @anmolhindi
Email : anmolhindireview@gmail.com
Thank You For Watching If You Liked The Video Please Hit Subscribe .
If the daily output is too big to deliver the goods on time,always trouble to hire a worker , just need a uv coating line can solve the problem .This is line can hlep you improve output,down the cost of paint ,and operation is very easy . Whatever your materials is MDF or melamine /solid wood /pvc/glass and so on , just need the materails is flat board ,this uv line can do many kind of paint effect that you want .
Foshan Shunde Purete mechanical Co.,Ltd located in the Lunjiao town of woodworking machinery,and our factory is near Guangzhou city .
We focus on produce roller coater/curtain coater/uv dryer/uv lines and so on , if you want to know more information about uv machines and woodworking machines , please send email to purete@gdcoating.net, I am Amy Chen , welcome to consult and visit our factory .
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.











