2017 China New Design melamine colander to Mumbai Factory
2017 China New Design melamine colander to Mumbai Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Colander |
| Item No. | BW257 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue/Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.5 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
We thinks what prospects think, the urgency of urgency to act from the interests of a client position of theory, allowing for greater high-quality, reduced processing costs, rates are much more reasonable, won the new and previous consumers the support and affirmation for 2017 China New Design melamine colander to Mumbai Factory, The product will supply to all over the world, such as: Sheffield , Niger , Colombia , With more and more Chinese products and solutions around the world, our international business is developing rapidly and economic indicators big increase year by year. We have enough confidence to supply you both better solutions and service, because we've been more and more powerful, specialist and experience in domestic and international.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
+++ Sorglos Feste feiern und keine Angst vor Scherben haben – wir bieten Ihnen eine faszinierende Auswahl an Weingläsern, Wassergläsern, Biergläsern, Cocktailgläsern, Longdrinkgläsern, Sektgläsern aus Kunststoff +++ Entertain your guests without being afraid of shards. Choose from a fascinating variety of plastic wine glasses, water glasses, beer mugs, martini or margarita glasses, hurricane glasses, shot glasses, whisky tumbler, pitchers and more +++ Copas y vasos irrompibles – les ofrecemos una fascinante selección en copas para vino, vasos de agua, vasos para cerveza, copas para cócteles, vasos largos, copas para champán, etc. +++
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!











