Europe style for Square melamine plate Export to New Orleans
Europe style for Square melamine plate Export to New Orleans Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.75inch Melamine Square Plate |
| Item No. | PT014 |
| Shape | Square |
| Body Color | Green |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 11.2 |
| Shipping Weight (kg) | 12.2 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
To create much more benefit for consumers is our company philosophy; customer growing is our working chase for Europe style for Square melamine plate Export to New Orleans, The product will supply to all over the world, such as: Lithuania , Israel , London , We attained ISO9001 which provides solid foundation for our further development. Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Competitive Price", we have established long-term cooperation with clients from both overseas and domestically and get new and old clients' high comments. It is our great honor to meet your demands. We are sincerely expecting your attention.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Please Read! One thing I forgot to mention is always use mold release in your molds to keep the resin from fusing with them and to extend the molds life! Spray on the release, let dry and happy casting! Got questions? Leave a comment!
In this video I will explain how to use polyester resin. You will learn how much catalyst to use, what you can color it with, what you can embed in it, how to overcome temperature and humidity problems and what to do with the resin castings.
Visit my blog: http://thefrugalcrafter.wordpress.com
Follow me on Pinterest: http://pinterest.com/frugalcrafter/boards/ Music credit (if music is present in video) Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.










