Europe style for melamine colander to Macedonia Factory
Europe style for melamine colander to Macedonia Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Colander |
| Item No. | BW257 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue/Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.5 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
Fast and superior quotations, informed advisers to help you choose the correct merchandise that suits all your requirements, a short generation time, responsible quality control and different services for paying and shipping affairs for Europe style for melamine colander to Macedonia Factory, The product will supply to all over the world, such as: Finland , European , Thailand , Our company absorbs new ideas, strict quality control, a full range of service tracking, and adhere to make high-quality products. Our business aims to "honest and trustworthy, favorable price, customer first", so we won the trust of the majority of customers! If you are interested in our products and services, please do not hesitate to contact us!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The Mar-Bal Experience:
MAGNET: The Manufacturing Advocacy and Growth Network hosted Mar-Bal inc. for a two-day idea session, in which company members from across the board spoke openly and contributed ideas on how to grow and improve their business.
If you are interested in learning more about MAGNET, then come and visit our website, www.manufacturingsuccess.org
OR
If you want to schedule an Ideation Session for your own company, then call Linda at 216.391.7766
Get everything you need to make your own at http://rdy.cr/43013f. Get more KIN PARENTS tips & advice: http://bit.ly/KinParents
Tackle a simple new craft and start a new family tradition! Our Kin Parents Producer Robert Mahar offers up a simple way to customize a ceramic plate designed to make appearances on special “big days” – birthdays, first day of school, celebrating a team win or a job well done!
Find more of Robert’s work at http://www.maharcraft.tumblr.com.
Materials and tools:
plain ceramic plate
carbon paper
pencil
ceramic paint pen
Source:
Pebeo Porcelaine 150 Paint Markers, http://www.dickblick.com/products/pebeo-porcelaine-150-paint-markers
Instructions:
1. Print out desired text — choose a font size appropriate for your plate rim. Cut out text, leaving approximately a ½” border around text.
2. Tape cut out text to the backside of a piece of carbon paper. Cut carbon paper, Cut out text, leaving approximately a ½” border around text paper.
3. Position and tape to plate rim.
4. Trace over text with pencil to transfer image to plate. Gently remove carbon/paper from plate.
5. Trace over transfer image with ceramic paint markers. Allow to dry.
6. Bake for 30 minutes at 300°F (150°C). This makes the paint permanent and dishwasher-safe.
This project was presented by Kiersten Hathcock. Learn more about Kiersten and her company Mod Mom Furniture at these links:
http://www.modmomfurniture.com
Facebook: http://www.facebook.com/modmomfurniture
Twitter: https://twitter.com/modmomkiersten
Pinterest: http://pinterest.com/modmomfurniture
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.











