China New Product melamine tumblers for Milan Factory
China New Product melamine tumblers for Milan Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 350ml Melamine Tumblers |
| Item No. | CP091 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Capacity | 350 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.7 |
| Shipping Weight (kg) | 8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
We not only will try our greatest to offer you excellent services to just about every client, but also are ready to receive any suggestion offered by our buyers for China New Product melamine tumblers for Milan Factory, The product will supply to all over the world, such as: Ghana , Brunei , Iceland , For anyone who is keen on any of our items right after you view our product list, you should definitely feel absolutely free to get in touch with us for inquiries. You are able to send us emails and contact us for consultation and we shall respond to you as soon as we can. If it's easy, you may locate out our address in our web-site and come to our business for far more information of our merchandise by your self. We're always ready to construct extended and steady co-operation relations with any possible customers in the related fields.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In this experimental tutorial screenprinting video you’ll learn all about how flexible and dynamic the screen printing process is. In this fun demonstration we will use nothing more than a screen, a squeegee and some ink to print cylindrical objects like cups, bottles, mugs, tins, and more. This is a very cool example of how universal the screenprinting process is. With the correct ink and curing methods almost anything can be screen printed. Follow along as Jonathan discusses this process and even shares his thoughts on where screenprinting is headed and how direct to garment DTG will affect us. Is screen printing dead? Will there be a market for manually screen printed products locally in the future? Hear what we have to say in this educational video suitable for anyone interested in how screen printing works. Check out our cool skull and bones bottles we temporarily made to show you this cool method. It’s always guaranteed to be a good time when you learn how to screen print with Catspit Productions online.
Catspit tee shirts: http://catspitscreenprintsupply.com/catspit-tee-shirts/
Screen Printing Supplies and Equipment Sales
http://catspitscreenprintsupply.com/
Please Subscribe!
http://www.youtube.com/user/CatspitProductions
Video Uploads:
http://www.youtube.com/user/CatspitProductions/videos?view=0
Video Playlists:
http://www.youtube.com/user/CatspitProductions/videos?flow=grid&view=1
Screen Printing Tutorial Website:
http://www.catspitproductionsllc.com
serigrafía impresión Serigrafía transferencias de calor Siebdruck Siebdruck Wärmeübergänge l’impression en sérigraphie Sérigraphie transferts de chaleur шелкография переводов шелкография тепла sutra layar cetak 丝网印刷传热
Intro & outro videos and music owned by Catspit Productions. All Rights Reserved. Copyright 2014.
All artwork owned by Catspit Productions, LLC. All Rights Reserved. Copyright 2014. TM
How to Paint Metal Surfaces, DVD Instruction
In Painting Metallic Surfaces Hall introduces various classical approaches for creating the illusion of reflective surfaces, and paints a sterling silver teapot, gold Christmas ornament, pocket watch and silver bowl. Included within the two-hours of oil painting DVD demonstrations are detailed close-up shots of Hall’s traditional brushwork, color mixing techniques and views of his studio as he discusses his paintings at different stages.
“The value of metal is much darker than you think! Metallic surfaces will both reflect and absorb the colors of the neighboring objects and surrounding room. Carefully study the surfaces to discover a rich array of warm and cool colors.”
Hall’s DVD teaching lessons outline the processes that were used by such traditional 19th century painters as Gustave Courbet, Thomas Eakins, Edgar Degas and Edouard Manet. Using a clear and concise teaching approach, Hall reveals the secrets behind creating masterful paintings of metallic surfaces, covering such topics as distilling the form, establishing light and dark value relationships, contrasting warm and cool colors, observing secondary shapes, and suggesting highlights and reflections.
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.










