Discountable price melamine two tone bowl for Mauritius Manufacturers
Discountable price melamine two tone bowl for Mauritius Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our progress depends around the innovative machines, great talents and consistently strengthened technology forces for Discountable price melamine two tone bowl for Mauritius Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Morocco , Canada , Cancun , Customer satisfaction is our goal. We are looking forward to cooperating with you and providing our best services for you. We warmly welcome you to contact us and please feel free to contact us. Browse our online showroom to see what we can do for you. And then E-mail us your specifications or inquiries today.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
SHENZHEN HOERSUN PLASTIC & MOLDING FACTORY is a plastic cups manufacturer/ plastic cups factory. vacuum cups, lemon cup, cheap tea cups,custom plastic cups,reusable coffee cup, etc.
Daiso has all your baking essentials from:
- silicone utensils
- baking trays/tins
- pretty baking paper
- mittens
- silicone mittens
and more
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!











