New Arrival China melamine mixing bowls Wholesale to El Salvador
New Arrival China melamine mixing bowls Wholesale to El Salvador Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5pcs Round Melamine Mixing Bowl Set |
| Item No. | BW025 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1set/box,2set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Width | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Height | 12.6cm / 11.2 cm / 9.6 cm / 8.3 cm / 7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.3 |
| Shipping Weight (kg) | 4.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
We are ready to share our knowledge of marketing worldwide and recommend you suitable products at most aggressive costs. So Profi Tools offer you finest benefit of money and we are ready to produce alongside one another with New Arrival China melamine mixing bowls Wholesale to El Salvador, The product will supply to all over the world, such as: Hamburg , Cyprus , Egypt , Our company considers that selling is not only to gain profit but also popularize the culture of our company to the world. So we are working hard to give you the wholehearted service and willing to give you the most competitive price in the market
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Buddy and his team get the order of a lifetime when they’re asked to make a life-size replica of a NASCAR out of cake for the Retail Bakers Association’s annual convention in Charlotte, NC.
Client : Sajeeb Corporation
Brand : Sajeeb Cook Noodles
Head Of Marketing : Ruhul F Talukder Sumon
Brand Executive : Md. Arifur Rahman
Director : Hasan Toufik Ankur
DOP : Nehal Quraisy
Line Producer : Ahmed Nayeem
1st AD : Konic Hilali
AD’s : Israt Zara, Omar Faruq
Casting Director : Ziaul Karim Zia
Art Director : Tareq
Light Graffer : Manik
Music : Sheikh Saikat
Sound : Ripon Nath
Online Edit : Asif Reza Shuvro
Edit : Rasheduzzaman Sohag
Color Grading : Roblang
Chief Production Controller : Mosharaf Hossain
Production Manager : Arif
Accounts : Ruhul Amin Imran
Costume : Nafiz
Make Up : Robin
Artist : Iqbal Ahmed, Dipa, Rumi, Mashfiq, Arpa
Office Staff : Nurer Nabi
Production House : aida motion
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.











