Discountable price melamine cutting board for Tanzania Manufacturers
Discountable price melamine cutting board for Tanzania Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Competitive Price", we have established long-term cooperation with clients from both overseas and domestically and get new and old clients' high comments for Discountable price melamine cutting board for Tanzania Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Macedonia , Kuwait , Bangladesh , We have the best products and professional sales and technical team.With the development of our company, we are able to provide customers best products, good technical support, perfect after-sales service.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Visit us at http://www.skilshop.com/skil-spt64mta-01-skilsaw-15-amp-14-in–abrasive-chop-saw/sklnspt64mta-01,default,pd.html?ref=CPOYoutube to learn more about the 15 Amp 14 in. Abrasive Chop Saw from Skil!
With the legendary strength and grit of a SkilSaw, this lean, mean chop saw for metal is a powerful ally to have in your corner. The 15 Amp 14 in. Abrasive Chop Saw weighs in at 34 lbs., so it goes from truck to jobsite and back without adding strain to your day. But being light doesn’t mean it’s any less tough. Designed with stability in mind, the large 11 in. x 18-1/2 in. base makes sure that this machine stands its ground through whatever you throw at it. The versatile D-handle gives you comfort and control cut after cut. From the name generations of pros already know, the SKILSAW 14 In. Abrasive Chop Saw has your back.
To see more from our top brands, shop CPO Outlets at http://cpooutlets.com
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.











