Good Quality melamine chip and dip plate to Swansea Importers
Good Quality melamine chip and dip plate to Swansea Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Chip and Dip Plate |
| Item No. | PT070 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 2.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.5 |
| Shipping Weight (kg) | 7.7 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
Together with the "Client-Oriented" enterprise philosophy, a arduous good quality control technique, sophisticated producing equipment and a sturdy R&D staff, we generally offer superior quality merchandise, superb solutions and aggressive rates for Good Quality melamine chip and dip plate to Swansea Importers, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , Canada , Bandung , Our products have mainly exported to south-east Asia Euro-America, and sales to all of our country. And depending on excellent quality, reasonable price, best service, we've got got good feedback from customers overseas. You are welcomed to join us for more possibilities and benefits. We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This video is pulp molding machine to produce egg tray, just change the mold in the forming system, this kind of machine also can produce bottle tray.
Other product are egg carton, egg box, egg tray, fruit tray, bottle tray, paper shoe stretcher, agricultural seedling tray, industrial production packing, paper medical disposable trays etc..
Our website is www.eggtraymachine-sh.com / More informations about the machine please send email to: vanillashuanghuan@shjxsbkf.com.cn vanillashuanghuan@gmail.com / Phone Number: 0086-15673277080 / Skype: vanilla.ling
For More Info or to Buy Now visit: http://www.theshoppingchannel.com/temp-tations/Mixing-Serving-Bowls/temp-tations-Melamine-Entertaining-Set/pages/productdetails?nav=R:510443&cmpid=VD_YT_510443
Serve food in style with this temp-tations® Melamine Entertaining Set. Boasting a durable, versatile and unique design, you’ll receive eight plates, three different sized bowls as well as a serving tray and tub for extra coordination!
• Made of: Melamine
• Care: Top-rack dishwasher safe (except for tub); Tub not intended for use with food/not microwave safe
• Made in: China
How to Select Your temp-tations® Entertaining Set:
After reviewing the Shade Chart tab, from the first drop down menu select the style of entertaining set you would like.
From the second drop down menu select the colour shade you would like
Enter the quantity you would like to receive
Click Add to Cart button
Includes:
• (8) Plates (10-12″)
• Bowl (9″)
• Bowl (10″)
• Bowl (11″)
• Serving Tray (15 1/8″)
• Tub (15″)
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.










