Discount Price melamine meal tray to Dominica Factory
Discount Price melamine meal tray to Dominica Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
continue on to further improve, to make sure product top quality in line with market and consumer standard requirements. Our firm has a excellent assurance program have already been established for Discount Price melamine meal tray to Dominica Factory, The product will supply to all over the world, such as: Senegal , Honduras , Comoros , We strive for excellence, constant improvement and innovation, is committed to make us the "customer trust" and the "first choice of engineering machinery accessories brand" suppliers. Choose us, sharing a win-win situation!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We are professionally managed, well known painting contracting company based at Indore. Over a period of 14 years brick by brick it became a painting …
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.










