Bottom price for melamine dinner plate for Guyana Manufacturer
Bottom price for melamine dinner plate for Guyana Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
All we do is usually affiliated with our tenet " Buyer to start with, Belief to start with, devoting about the food packaging and environmental defense for Bottom price for melamine dinner plate for Guyana Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Cologne , Venezuela , Hyderabad , We've got sufficient experience in producing products according to samples or drawings. We warmly welcome customers from home and abroad to visit our company, and to cooperate with us for a splendid future together.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.indiaplasticproduct.com/ Established in the year 1995, Dynasty Plastics Private Limited has established as one of the leading organizations engaged in the manufacturing, exporting and supplying of kitchen and bathroom plastic wares. Our range has gained huge appreciation for their durability and withstands extreme utilization.
Our entire range is categorized as buckets, basins, tubs, mugs, stools, dust bins, dust pans, microwave safe containers ,mixing bowls,jugs&glass,basket, fridge organizer , space saver , paper tray, ice tray , drums ,laundry bins& big storage boxes. We use various grades of plastic and allied material to manufacture these durable products
Our manufacturing unit is segregated into various departments and facilitated with modern machines and other necessary equipment. Our unit is fully supported by our in-house unit that is used to verify our designs before implementing and manufacturing them. Together, our manufacturing facilities and our professionals ensure that our products are in confirmation to international standards.
Our quality control department implements latest methodologies to determine that only faultless products leave our premises. We make sure that the raw material procured by us, is of optimum quality. Our quality inspectors examine all processes carefully and check the end-products on various parameters.
Our uncompromising quality and customer oriented approach coupled with our ethical business activities have provided us a strong hold in the industry. Our well-regarded clients are based in INDIA &OTHER PART OFTHE world and some of the countries are UK,USA,SOUTH AFRICA, SRILANKA,SOMALILAND,DUBAI,BAHARAIN,JEDDAH, YEMAN,CANADA,and many more.
really cute design, there are multiple color for choice. Decorate your home with these candle holders. New arrival in 2015
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.











