Leading Manufacturer for Melamine serving tray for Puerto Rico Manufacturer
Leading Manufacturer for Melamine serving tray for Puerto Rico Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 20inch Melamine Rectangle Tray with Handle |
| Item No. | TR078 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,6pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 4.9 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
Sticking to the principle of "Super Quality, Satisfactory service" ,We are striving to be a good business partner of you for Leading Manufacturer for Melamine serving tray for Puerto Rico Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: UK , Singapore , Malaysia , We'd like to invite customers from abroad to discuss business with us. We can present our clients with high quality products and excellent service. We're sure that we'll have good cooperative relationships and make a brilliant future for both parties.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.onsrud.com
https://www.facebook.com/LMTOnsrudLP
http://twitter.com/LMTOnsrudLP
http://www.pinterest.com/lmtonsrudlp/
Within this video showing a mortising application, choosing the correct tool and cutting edge lengths prevents chipping of the material and improves part finish.
The upcut portion of the tool was not the correct length therefore the tool caused chipping of the material on the top layer…the second run, showed the correct mortising bit cutting length and an improved finish.
Visit us on the below sites and feel free to contact us!
http://www.onsrud.com
https://www.facebook.com/LMTOnsrudLP
http://twitter.com/LMTOnsrudLP
http://www.pinterest.com/lmtonsrudlp/
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.











