Chinese wholesale melamine butter knife to Madrid Factory
Chinese wholesale melamine butter knife to Madrid Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Butter Knife |
| Item No. | FW002 |
| Shape | Knife |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24pcs/box,192pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Height | 0.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
abide by the contract", conforms into the market requirement, joins in the market competition by its good quality also as provides a lot more comprehensive and great company for purchasers to let them turn into huge winner. The pursue from the firm, would be the clients' gratification for Chinese wholesale melamine butter knife to Madrid Factory, The product will supply to all over the world, such as: Morocco , Swaziland , America , With the effort to keep pace with world's trend, we will always endeavor to meet customers' demands. If you want develop any other new products, we can customize them for you. If you feel interest in any of our products or want develop new products, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationship with customers all over the world.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Tim at Steve Holcomb Pro Auto Custom Interiors shows me how they make there custom center console..very good information…check it out!!
For more cool stuff check out http://www.scottiedtv.com/
Show you how to make an incubator. You can use just about anything that will hold heat as long as the air is being circulated.
Support the United States Association of Reptile Keepers (USARK) here is the link
http://usark.org/
BC Barker Creations T-shirts available here
http://www.zazzle.com/bcbarkercreations
http://www.cafepress.com/bcbarkercreations
All video is video I created, shot and own. It was edited in Pinnacle Studio 14 by Avid. All title visuals are from Pinnacle Studio 14 Which I am allowed to use. Here is the link http://www.pinnaclesys.com/PublicSite/us/Products/Consumer+Products/Home+Video/Studio+Family/
Here is the link to the Terms http://www.avid.com/static/resources/common/documents/corporate/LICENSE2.pdf
The audio title is “Bamboozled” Composed by C.P.Bryan provided by freesountrackmusic.com. I am allowed to use.
Here is the link http://subs.freesoundtrackmusic.com/freemusic
Here are the terms http://www.freesoundtrackmusic.com/terms_of_use.html
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.










