Super Purchasing for Melamine toothbrush holder for Mauritius Factories
Super Purchasing for Melamine toothbrush holder for Mauritius Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | Fashion Melamine toothbrush holder |
| Item No. | CP012 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
Our goal is to provide high quality products at competitive prices, and top-notch service to customers around the world. We are ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their quality specifications for Super Purchasing for Melamine toothbrush holder for Mauritius Factories, The product will supply to all over the world, such as: UK , India , Japan , We welcome an opportunity to do business with you and hope to have pleasure in attaching further details of our products. Excellent quality, competitive price, punctual delivery and dependable service can be guaranteed. For further inquires please do not hesitate to contact us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Real easy, no chips…
Any questions,feel free to contact me.
Email:sales@chinesepacker.com Skype:zhang.tracy6
http://www.chinesepacker.com
Chick here to subscribe us
https://www.youtube.com/channel/UCZO2zKOPk7OImW9HZQpsp6A
Aluminum Foil Tableware Making Machine Disposable Tableware Production Line Manufacturer
Specifications
Disposable Plastic Tableware Production Line
1.CE&ISO standard
2.Temperature digital display
3.Digital system and to
Disposable Plastic Tableware Production Line
The working process as below:
Loading PS foam sheet—heating area (heating by remote infrared ceramic heater)–forming area (vacuum Forming, press forming and synthetically forming) –formed PS foam sheet. Then go to the cutting off machine for final products.
1. It can produce PS foam food box/ container, foam(egg/meat/fruits) tray, hamburger box, bowls and plates etc
2. It adopts temperature digital system and it is convenient for the workers to check the temperature of each heating zone quickly. Also it is easily operate and make more effectively.
3. It adopts Japanese servo motor & drive, Mitsubishi PLC mechanical and electronic integration control, touch screen for operating.
4. It is an all-powerful thermal forming machine with integration of vacuum forming, press forming and synthetical forming.
5. It is widely used for proceesing all kinds of PS foam sheet and packing industry.
6. It is easy to operate and of high efficiency, while it features reliable stability, large forming area, fast speed, highly auotomatic and economic on mampower.
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.










