Chinese Professional melamine dessert plate Wholesale to Washington
Chinese Professional melamine dessert plate Wholesale to Washington Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We believe in: Innovation is our soul and spirit. High-quality is our life. Consumer need to have is our God for Chinese Professional melamine dessert plate Wholesale to Washington, The product will supply to all over the world, such as: US , Moldova , Southampton , As an experienced manufacturer we also accept customized order and we could make it the same as your picture or sample specification. The main goal of our company is to live a satisfactory memory to all the customers, and establish a long term business relationship with buyers and users all over the world.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
When you get multiple spoons to share a brownie but you’re a gook.
The High School Choir is the worst and I hope it goes through all 7 levels of the afterlife, fail reincarnation, and remains in purgatory for the longest time.
http://barkypetproducts.com/ – For the best in pet essentials, you have to stop by BarkyPetProducts.com! You’ll love our quality pet products, like this classy Oak End Table Dog Crate. The Clicker Dog Leash is the ideal leash when you’re walking your dog. If you’re on the go, try this Deluxe Hammock Pet Seat Cover to keep your pet comfortable in in your vehicle. Make sure your dog never goes thirsty with this durable Drinkwell Dig Dog Fountain. Your dog will have hours of fun with the Mojo Treat Ball. Take a few minutes to stop by BarkyPetProducts.com to see all of the great items we feature!
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!











