China wholesale melamine meal tray – China Factories
China wholesale melamine meal tray – China Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
High quality Very first,and Consumer Supreme is our guideline to offer the most beneficial service to our consumers.At present, we're attempting our greatest to be among the top exporters in our area to fulfill buyers far more need to have for China wholesale melamine meal tray – China Factories, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Gambia , Czech Republic , The credibility is the priority, and the service is the vitality. We promise we have the ability to provide excellent quality and reasonable price products for customers. With us, your safety is guaranteed.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Excel-Soft Closing Pull Out Tray-S Type
Item Code : E018S-L/R
Tray Size (2 trays) : D400mm x W810mm
Inner Carcase : D500mm x W900mm
Material : Steel Melamine White Wooden
Finish : Polished Chrome
**Requirements (min):
Cabinet door width: 550mm
Visit Excel Hardware Pte Ltd Official Website :
http://www.excelhw.com.sg
Excel Hardware Official App Now Is Available to Download !
Click Below Link For Download!
Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.solomo.excelhw
Itunes:
https://itunes.apple.com/sg/app/excel-hardware/id815182011?mt=8
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.











