2017 Latest Design melamine waste bin to Greenland Importers
2017 Latest Design melamine waste bin to Greenland Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Fashion Melamine Waste Bin |
| Item No. | CP104 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Black |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20 cm |
| Width | 20 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.1 |
| Shipping Weight (kg) | 9.6 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Bear "Customer first, Quality first" in mind, we work closely with our customers and provide them with efficient and professional services for 2017 Latest Design melamine waste bin to Greenland Importers, The product will supply to all over the world, such as: Swiss , Belgium , Mexico , Our solutions are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing of economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
www.anhagar-marble.com
Even after the 2008 Chinese milk scandal involving milk and infant formula along with other food materials and components being adulterated with melamine, China’s government has never forecfully clamped down on unethical and evil food producers which churned out tonnes of toxic and poisonous fake food, all in the name of making billions of profits!
Today, toxic fake food not only surfaced in China but they are being exported out worldwide including Singapore. Supermarkets like NTUC Fairprice, Giant, Sheng Siong and other small retailers are importing in food products from China with the full blessing of Agri-Food & Veterinary Authority of Singapore (AVA) and the Singapore government.
So the only way to stop this scourge is to boycott all food products that originate from China in our supermarkets and also restaurants run by PRC as they will also be the ones getting their ingredients from China!
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.











