China Wholesale for melamine shot glasses Export to Honduras
China Wholesale for melamine shot glasses Export to Honduras Detail:
| Specification | |
| Item Name | 2oz Melamine Solo Shot Glasses |
| Item No. | CP009 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,160pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Height | 5.6 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
In the past few years, our business absorbed and digested advanced technologies both equally at home and abroad. In the meantime, our company staffs a group of experts devoted to your advancement of China Wholesale for melamine shot glasses Export to Honduras, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Mexico , Namibia , We'll initiate the second phase of our development strategy. Our company regards "reasonable prices, efficient production time and good after-sales service" as our tenet. If you are interested in any of our products and solutions or would like to discuss a custom order, make sure you feel free to contact us. We've been looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Camping just got cooler!
Introducing a brand new accessory for stylish RV’ers – a camping party in a box! This 12 piece, 100% melamine dish set is perfect for any RV and camping enthusiast who wants to add fun and a dash of retro style to their tailgate party, picnic, outdoor activity, or special event.
Four of Each:
11″ Dinner Plates
8-1/2″ Salade Plates
6″ Bowls
BPA-Free Heavyweight Melamine
Top Shelf Dishwasher Safe
The best place for all your Recreational Vehicle needs including parts, accessories, gifts, appliances, lights, locks, keys and fender skirts – they’re all here for you to browse and see.
With over 14,000 items and superior customer service we will be your favorite RV Web Site. RVShop.com is a fun place to shop for your RV needs from the comfort of your own home. If you need any help while you’re shopping you can call or email and a customer service rep will be glad to help.
CONTACT US:
RV Shop
3001 Red Hill Ave
Building 1 Suite 103
Costa Mesa, CA 92626
We love to talk! Need help finding what you’re looking for for your RV or just don’t like placing orders over the Internet? Call us!
Contact Us:
877-249-8571
or
email: admin@rvshop.com
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.











