Wholesale Price melamine dog bowl for Jamaica Importers
Wholesale Price melamine dog bowl for Jamaica Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Dog Bowl |
| Item No. | PE020 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 11.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We know that we only thrive if we could guarantee our combined price tag competiveness and quality advantageous at the same time for Wholesale Price melamine dog bowl for Jamaica Importers, The product will supply to all over the world, such as: Puerto Rico , Netherlands , Switzerland , We take measure at any price to attain essentially the most up-to-date gear and procedures. The packing of nominated brand is our a further distinguishing feature. The solutions to assure years of trouble-free service has attracted a great deal customers. The goods are obtainable in improved designs and richer variety, they're produced scientifically of purely raw supplies. It accessible in a variety of designs and specifications for the selection. The newest forms are much far better than the previous one and they're extremely popular with several clients.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We are manufacturers, wholesalers & Exporters of these unique onyx decorative dishes/fruit trays crafted by exports. Each onyx stone dish/fruit trays has been beautifully sculpted by hand from a single piece of onyx. Expertly carved from precious stone, this exquisite fruit tray is a magnificent addition to our range. Each piece has been expertly crafted into the classic dish/fruit tray design. This exquisite onyx dish/fruit tray is an absolute beauty. It is suitable for an individual or corporate gift. A useful gift people will remember and love it. So win more friends with this lovely gift. This product is made of onyx, which is a translucent, semi-precious gemstone. It belongs to the mineral family of marble but it is distinguished by its delicate, beautiful colors and shades. These unique dish/fruit trays are carved and polished from highest quality Pakistani onyx. The multicolored surface of the stone creates a natural pattern of color and hue, which makes every individual piece a one of a kind. We are continuously developing our own styles as well as producing styles sent by our clients.
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.











