China Factory for melamine salad bowl to Belarus Manufacturers
China Factory for melamine salad bowl to Belarus Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We insist over the principle of enhancement of 'High high quality, Efficiency, Sincerity and Down-to-earth working approach' to offer you with superb assistance of processing for China Factory for melamine salad bowl to Belarus Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , Czech Republic , Jamaica , We have a dedicated and aggressive sales team, and many branches, catering to our main customers. We are looking for long-term business partnerships, and ensure our suppliers that they will definitely benefit in both short and long run.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This is the 4 color pad printing machine with conveyor , can be used for the CMYK printing on the plastic dished and CD/dvd .
Email:sino@cn-print.com
Phone:+86-13652591239
Kathy Xu
Get more info on Amazon-US: http://bit.ly/29pP4WU has been dedicated to manufacturing and supplying the most durable products available to the service …
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.










