Factory Supplier for melamine bowl with handle for Muscat Factories
Factory Supplier for melamine bowl with handle for Muscat Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our products and solutions are greatly recognized and trustworthy by customers and may fulfill constantly changing financial and social requires for Factory Supplier for melamine bowl with handle for Muscat Factories, The product will supply to all over the world, such as: Czech republic , Paraguay , Netherlands , During the 10 years of operating, our company always try our best to bring consumption satisfaction for user, built a brand name for ourselves and a solid position in the international market with major partners come from many countries such as Germany, Israel, Ukraine, United Kingdom, Italy, Argentina, France, Brazil, and so on. Last but not least, price of our products are very suitable and have fairly high competition with other companies.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Cera NXT Meguiars é uma cera sintética de fácil utilização.
Onde comprar?
http://www.miromi.com.br/cera-meguiars-nxt-generation-tech-wax-2-0-paste-wax-g12711-311g
cera nxt, meguiars, g12711, miromi
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.









