Best Price for Heart shaped plate Wholesale to Paris
Best Price for Heart shaped plate Wholesale to Paris Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Melamine Heart shaped Plate |
| Item No. | PT001 |
| Shape | Heart |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 1.2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
To create more benefit for buyers is our business philosophy; shopper growing is our working chase for Best Price for Heart shaped plate Wholesale to Paris, The product will supply to all over the world, such as: Burundi , Iraq , Mexico , When It produced, it making use of the world's major method for reliable operation, a low failure price, it appropriate for Jeddah shoppers choice. Our enterprise. s situated inside the national civilized cities, the website traffic is very hassle-free, unique geographical and financial circumstances. We pursue a "people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, make brilliant" company philosophy. Strict good quality management, fantastic service, affordable cost in Jeddah is our stand around the premise of competitors. If needed, welcome to make contact with us by our web page or phone consultation, we will be delighted to serve you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Hope it can bring you a wonderful information.
For the full information, please find on: http://amzn.to/1l4zFPH
Not all melamine is evil! Despite what you might expect after my review of the Doctor Who melamine plate set, I ‘m pretty fond of this lightweight tea tray. Sure, you can’t lick it, put it in the dishwasher, or (worst of all) microwave it, but if your daily routine includes microwaving entire trays of tea, maybe someone needs to show up in a blue box to give you a refresher on the joys of electric kettles.
___
For every day of the Kickstarter for “Dining With the Doctor: Regenerated,” Kitchen Overlord is reviewing a different geeky kitchen gadget so you can decide which ones are worth your hard earned cash.
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.











