Special Price for melamine serving bowl to Nepal Manufacturer
Special Price for melamine serving bowl to Nepal Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 10inch Round Melamine Serving Bowl |
| Item No. | BW283 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 25.3 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" may be the persistent conception of our organization for that long-term to establish jointly with customers for mutual reciprocity and mutual gain for Special Price for melamine serving bowl to Nepal Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Florida , Austria , Malta , Strong infrastructure is the need of any organization. We are backed with a robust infrastructural facility that enables us to manufacture, store, quality check and dispatch our products worldwide. To maintain smooth work flow, we have sectioned our infrastructure into a number of departments. All these departments are functional with latest tools, modernized machines and equipment. Owing to which, we are able to accomplish voluminous production without compromising upon the quality.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Excellent kitchen cookware with revolutionary ceramic non-stick coating with extra resistance to high temperatures, heat shocks and mechanical wear and a glass/stainless steel cover with an aperture for steam. Cookware ecoPRESTO is environmentally friendly, and its manufacture is environmentally sound. Suitable for gas, electric and vitro-ceramic cookers. Dishwasher safe. 3-year warranty.
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!











