2017 High quality 9.25inch melamine fruit plate to Salt Lake City Factory
2017 High quality 9.25inch melamine fruit plate to Salt Lake City Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Heart shaped Plate |
| Item No. | PT006 |
| Shape | Apple |
| Body Color | Red/Yellow |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.5 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.2 |
| Shipping Weight (kg) | 10.2 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of 2017 High quality 9.25inch melamine fruit plate to Salt Lake City Factory, The product will supply to all over the world, such as: Uruguay , Casablanca , Australia , Ensuring high product quality by choosing the best suppliers, now we have also implemented complete quality control processes throughout our sourcing procedures. Meanwhile, our access to a large range of factories, coupled with our excellent management, also ensures that we can quickly fill your requirements at the best prices, regardless the order size.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We show you how to wrap your kitchen cabinet doors to transform the look for a fraction of the price of replacing.
Easy to apply vinyls from Chromatic Vinyl Films that come in over 200 finishes available on http://www.carwrapdirect.com
We ship worldwide from our warehouse in Dublin, Ireland.
Why paint or replace your kitchen cabinets when you can just wrap them, no mess and an easy DIY project! The vinyls come in many styles including High Gloss, Matte, Brushed Steels, Carbon Fibre, Wood Effect plus much more.
Not only can you wrap your kitchen but it will work on anything you can think of with a smooth surface including your Fridge, Office Furniture, Kids Furniture, Coffee Machine, Window Sill, Table top, Door, Countertop etc..
Add us on Facebook: http://www.facebook.com/cawrapdirect
We do kitchen wrapping kits for small, medium and large kitchens here: http://www.carwrapdirect.com/kitchen-furniture-wrap/
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.











