12 Years Manufacturer melamine kids bowl to Lisbon Manufacturers
12 Years Manufacturer melamine kids bowl to Lisbon Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4.5inch Round Melamine Kids Bowl |
| Item No. | BW293 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
Our workforce through professional training. Skilled professional knowledge, solid sense of service, to fulfill the services demands of consumers for 12 Years Manufacturer melamine kids bowl to Lisbon Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Mozambique , kazan , Sheffield , Faced with the vitality of the global wave of economic integration, we've been confident with our high-quality items and sincerely service to all our customers and wish we can cooperate with you to create a brilliant future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
(+91-95698-17398 ; +91-98550-43266) – AMAN
Anchor / Vj / Rj / Showmaker
Hosted for Ektras – conference and GALA night (BAND BAAJA BAARAT)
Ektra superware, mlm business, women job, empowerment, … The company’s principal activities are manufacturing and distribution of plastic
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.











